آموزش نحوه لحیم کاری با هویه

t

 • آموزش نحوه لحیم کاری با هویه

 • برای این که به مسئله اهمیت لحیم کاری در ساختمان دستگاه‌های الکترونیکی برسید، به شما پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به تصاویر اجزای داخلی ابزارهای برقی بیندازید. متوجه می‌شوید که بسیاری از این دستگاه‌ها و ابزارها و حتی گوشی هوشمندی که در دست شماست از یک سری بخش‌های لحیم شده تشکیل شده‌اند.لحیم‌کاری برای اتصال قطعه‌های الکترونیکی به برد، سیم‌ها و… به هم استفاده می‌شود. در مدارهای الکتریکی نیز همچنین به جهت ساخت اجزا قطعه‌ها را روی بخش‌های تخته‌ای شکل که حفره دارند لحیم خواهند کرد. به ای صورت قطعات در جای خود ثابت مانده و مقاومت خوبی در برابر لغزش پیدا می‌کنند. لحیم‌کاری با این که ساده است اما به‌شدت حساس بوده و گاهی اشتباه در آن می‌تواند منجر به بروز خطرات جبران‌ناپذیری شود.
 • تفاوتی ندارد که در زمینه الکترونیک شخصی حرفه‌ای یا تازه‌کار هستید. در نهایت لازم است که بیاموزید چگونه می‌توان با استفاده از هویه لحیم‌کاری کرد؟ در لحیم‌کاری مسئله مهم حفظ ایمنی و همین‌طور عدم ایجاد آسیب به سایر قسمت‌های مدار یا پروژه و در نهایت ایجاد استحکام لازم به جهت جابه‌جا کردن بخش متصل شده به‌وسیله سیم لحیم و حرارت دستگاه هویه است.دوره آموزش تعمیرات بردهای الکترونیکی در اموزشگاه هوش برتر با 30% تخفیف ثبت نام و امکان تجدید دوره رایگان بصورت 100% عملی در کارگاههای مجهز برگزار می شود. در این دروه تمامی مهارتهای لازم برای تعمیرات، مونتاز و دمونتاز بردهای الکترونیکی اموزش داده می شود. جهت ثبت نام با شماره 02332229147 تماس بگیرید.
 • ابزار و لوازم مورد نیاز لحیم کاری

  ابزارهای لحیم کاری زیادی در بازار وجود دارد. هرکدام از آن‌ها رنج قیمت منحصر به خود را داشته و در این مدل‌های هویه نیز به نمونه‌های ساده و دارای تنظیم‌کننده دما تقسیم می‌شوند. نوک هویه محل تجمیع حرارت و انتقال آن به سیم لحیم می‌باشد که در ادامه بیشتر با آن آشنا می‌شویم.

 • با تکرار مراحلی که در ادامه درباره آن می‌خوانید شما قادر خواهید بود مهارتتان را در این زمینه افزایش دهید. موضوع مهم دیگر در لحیم‌کاری ابزارها و موارد مورد نیازی است که همیشه باید در کنار یک متخصص الکترونیک و برق‌کار و تعمیرکار لوازم برقی حضور داشته باشد. هویه موردنیاز شما در شرایطی که با آن کارهای معمولی و روزمره انجام می‌دهید لازم است که 25 وات و در ابعاد بزرگ‌تر نیز 100 وات باشد. هر چه توان تولید گرما و قابلیت‌های سفارشی هویه بیشتر می‌شود قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.سیم لحیم بسته به نیاز شما در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. نمونه‌های ضخیم برای کار روی لوله‌های مسی و مشعل‌ها و مدل‌های نازک نیز برای اتصالات مقاومت‌ها روی برد و یا سیم دستگاه‌های برقی استفاده می‌شود. در سیم لحیم از 60 درصد قطع و حدود 40 درصد سرب استفاده می‌شود. کمترین دمای ذوب در سیم‌های لحیم نیز در مدل‌های 63.37 دیده می‌شود.
  • انواع هویه‌ها

 • هویه نیز در مدل‌های نوک اسکنه و مخروطی تولید می‌شود. نوک مخروطی متداول‌ترین مدل موجود در بازار است و در پروژه‌هایی که میزان ظرافت بالاست استفاده می‌شود. همین‌طور می‌تواند نقاط کوچک را به‌خوبی لحیم کرده بدون این که به بخش‌های دیگر آسیب بزند.
  در ادامه مدل‌های نوک اسکنه نیز پهن‌تر هستند و برای لحیم کردن قسمت‌های بزرگ و لوله‌ها استفاده خواهند شد.
  وقتی با استفاده از لحیم سیم را گرم می‌کنید این عمل می‌تواند موجب ایجاد اکسید روی نوک هویه شود. در نتیجه وقتی تجمع سرب از حدی بیشتر شود، مسئله ایجاد نقص در عملیات لحیم‌کاری و انتقال دما خواهد بود. لازم است که بااستفاده از سیم، برس و یا اسفنج نوک هویه خود را به‌صورت دوره‌ای تمیز کنید

  • استند یا پایه دستگاه لحیم کاری

 • قراردادن لحیم داغ روی زمین و برخی سطوح فوق‌العاده خطرناک است. در نتیجه اگر قصد فعالیت حرفه‌ای و یادگیری اصولی لحیم کاری با هویه‌های الکترونیکی را دارید، حتماً یک استند یا پایه نگه‌دارنده برای این کار تهیه فرمایید. سیم‌های لحیم نیز همان‌طور که گفتیم در مدل‌های مختلف موجود هستند و حتماً مدلی را تهیه کنید که تماس الکترونیکی خوبی ایجاد کره و مقاومت ابزار برقی شما را تغییر نده
 • پیش‌ از این که پروسه لحیم کردن را به‌صورت مرحله‌به‌مرحله بیاموزید. لازم است که چند مسئله مهم را در هر بار تکرار این مراحل به یاد داشته باشید: همواره هویه خود را پس از استفاده نظافت کرده و اتصالات برقی آن را چک کنید، انتقال حرارت بیش از حد به هویه‌های بی‌کیفیت می‌تواند موجب آب شدن بخشی از بدنه آن‌ها شود. اگر هویه شما استاندارد نباشد می‌تواند سبب اتصالی در جریان برق و حتی منجر به مرگ شود. در ادامه باید بدانید که قراردادن هویه روی سطوحی مثل پارچه، فرش و… اشتباه است.

  شروع به کار با هویه

  معمولاً یکی از متداول‌ترین نمونه‌های لحیم‌کاری، اتصال دو سیم به هم است. برای این کار در درجه اول باید بدانید که لحیم بیش از حد داغ نشود. چون نمی‌خواهیم به سیم آسیب وارد کرده و روکش را آب کنیم. همین‌طور می‌توانیم سیم‌ها را به هم بپیچانیم و به‌صورت گیره‌ای و یا قلابی به هم متصل کنید. پس روکش روی سیم‌ها را به‌اندازه‌ای که می‌خواهید کنار بزنید و مطمئن شوید که هویه به‌اندازه کافی گرم شده است. با نوک هویه قسمت بدون روکش یکی از سیم‌های خود را به مدت کمی لمس کنید

 • سپس سیم لحیم را به‌به سیم اول بچسبانید و با استفاده از هویه لحیم را گرم کرده و به انتهای سیم متصل کنید. در نهایت سیم دوم را با استفاده از مقدار لحیمی که آب شده است به سیم دیگر بچسبانید. توجه کنید که مقدار لحیم به‌اندازه باشد تا در آینده ایجاد مزاحمت نکند. از طرفی آن‌قدر نازک نباشد که سیم‌ها با یک حرکت کوچک از هم جدا شوند.برای ازبین‌بردن لحیم روی سیم هم می‌توانید از ابزار قلع‌کش استفاده نمایید. این دستگاه دارای یک اهرم است که هوا از بخش انتهایی آن خارج می‌شود. این مقدار هوا برای ازبین‌بردن لحیم کافی است. در نهایت هویه را گرم کرده و به محلی که از قبل اتصال داده شده است نزدیک نمایید. سپس وقتی لحیم در حال ذوب شدن است دکمه قلع‌کش را فشرده و پاک‌سازی را انجام دهید.
  • اصول کار با دستگاه هویه

  توجه کنید که پیشنهاد می‌شود برای در دست گرفتن هویه، از دست غالب خود استفاده کنید. با دست دیگر سیم لحیم را بگیرید. سیم رابین پایه و هویه قرار داده و هویه را به سیم نزدیک کنید. در نهایت با افزایش دما روغن تبخیر شده و هویه را در این مرحله به سیم بچسبانید. روی بردها یک سری مفاصل وجود دارد که در صورت حرکت سیم می‌توانند سبب جداشدن آن از برد شوند. سعی کنید لحیم را به شکلی انجام دهید که نه خیلی برجسته و پر باشد و نه این که بیش از حد نازک و غیرمداوم باشد.
  نچسبیدن سیم لحیم به بخشی که روی آن کار می‌کنید بستگی به دمای دستگاه هویه و همین‌طور سطح آن خواهد داشت. لازم است که این سطح کاملاً تمیز باشد. عموماً پیشنهاد می‌شود از یک قطره نسبتاً بزرگ برای پرکردن استفاده کنید. البته این کار نیازمند تکرار و تمرین است و به‌صورت یک‌باره شما نمی‌توانید تبدیل به یک فرد حرفه‌ای شوید. ضمن این که اگر بادقت کار کنید کل پروسه لحیم کردن در عرض 3 ثانیه انجام خواهد شد.

  آموزش لحیم کاری روی برد و قطعات الکترونیکی

  رویه انجام این کار هم تفاوتی زیادی با توضیحاتی که در بالا خوانیدم ندارد. به‌طورکلی نیاز به گیره، نگه‌دارنده یا چیزی مانند پنس خواهید داشت. البته انبردست‌های ریز و موچین هم حتماً به کارتان می‌آید. توجه فرمایید که گاز حاصل از لحیم‌کاری و استفاده از هویه و سیم می‌تواند خطرناک باشد. پس حتماً در محیطی با تهویه مناسب و با استفاده از ماسک و محافظ آن را انجام دهید. فاصله 20 تا 30 سانتی‌متری از صورت خود با لحیم و هویه ایجاد کنید و در نهایت برای انجام آن از نوک‌تیز لحیم استفاده کنید. این قسمت را می‌توانید بعدها تعویض کنید. درصورتی‌که در حین اتصال سیم بشکند و یا ذوب نشود، دمای هویه خود را افزایش دهید. همین‌طور می‌توانید برای لحیم‌کاری بهتر از روغن هم استفاده کنید

 • نکات ایمنی حین لحیم کاری

  در حین لحیم‌کاری علاوه بر استانداردسازی کار باید به نکات ایمنی هم دقت کنید. اول این که به جهت حفظ امنیت از پایه یا استند هویه استفاده کن کنید. این پایه از خطرات زیادی جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که علاوه‌برآن اتصالات و سلامت دستگاه هویه خود را چک فرمایید. در ادامه لازم است که حتماً از عینک‌های محافظ و ماسک هم استفاده کرده و به یاد داشته باشید که دود حاصل از لحیم‌کاری به‌شدت آسیب‌زا و خطرناک است.
  درصورتی‌که قبلاً از لحیم استفاده شده است حتماً نوک آن را کاملاً تمیز کنید. هویه را روشن کرده و اجازه دهید گرم شود. در نهایت یک‌بار تست کنید و ببینید آیا سیم لحیم توسط هویه ذوب خواهد شد؟ اگر می‌خواهید پروژه خود را جابه‌جا کنید و یا سیم‌ها را در یک دستگاه استفاده کنید از مقاومت آن اطمینان حاصل کنید و اجازه دهید که به‌خوبی سرد شود.

  فاسد شدن و یا خشک‌شدن روغن لحیم و یا تقلبی بودن سیم لحیم نیز از جمله مشکلاتی است که معمولاً افراد در حین کار با هویه با آن مواجه می‌شوند. البته پیشنهاد می‌شود در پروسه لحیم کاری از لحیم‌هایی با هسته اسید استفاده نکنید که در حال حاضر منسوخ شده‌اند و موجب بروز آسیب روی دستگاه‌های الکترونیکی می‌شوند.

  درصورتی‌که برای لحیم کردن ال‌ای‌دی از این آموزش استفاده خواهید کرد. فراموش نکنید انتقال حرارت بیش از حد به لامپ‌ها می‌تواند سبب بروز مشکل در عملکرد آن‌ها شود. در برخوردهای معمول و کوتاه‌مدت هیچ مشکلی برای لامپ‌های SMD و LED به وجود نمی‌آید. علاوه‌برآن اگر در این زمینه بی‌تجربه هستید؛ حتماً این کار را روی دستگاه‌ها و یا بردهایی انجام دهید که بلااستفاده هستند.

ارتباط با مدیریت